Oświetlenie jako ważny element aranżacji ogrodowych

Pięknym uatrakcyjnieniem ogrodu będzie dobrze skomponowane oświetlenie. Zapewni ono również bezpieczną komunikację po zmroku. Dobrze, gdy w ogrodzie znajdują się dodatkowe gniazdka, dzięki którym możemy podłączyć kosiarkę lub inne narzędzia. Cała kompozycja oświetlenia będzie zależała od wielkości ogrodu. A jak zaplanować oświetlenie w ogrodzie? Które elementy są najważniejsze?

Funkcje oświetlenia

W nocy w ogrodzie jest ciemno, a czasami chcielibyśmy spędzić w nim ciepłe, letnie wieczory. Nocne oświetlenie będzie pełniło zarówno funkcje użytkowe, oświetlając wjazdy, ścieżki, jak również będzie odstraszało nieproszonych gości. Zimą oświetlenie pięknie podkreśla charakter świąt. Można stworzyć iluminacje świetlne na budynku. A latem spróbujmy tak podświetlić rośliny, aby uwydatnić ich naturalne piękno. Ważne, aby przed zaplanowaniem oświetlenia sprawdzić i ustalić warunki techniczne instalacji. Pamiętajmy, że kable mają kontakt z gruntem oraz są narażone na wysoką wilgotność.

Oferta lamp

Oferta lamp ogrodowych jest bardzo bogata. Lampy zewnętrzne mogą występować jako lampy naścienne tzw. kinkiety, wolno stojące latanie, lampy osadzone w gruncie czy w oczku wodnym. Przy montażu bierzemy pod uwagę wymagania montażowe oraz sposób zasilania. Warto również sprawdzić klasę ochrony, która świadczy o szczelności lampy. Obecnie, zazwyczaj korzystamy z oświetlenia ledowego, co obniża zużycie energii i zapewnia długotrwałe użytkowanie. Można się również pokusić o instalację ogniw fotowoltaicznych, które zasilą nasze lampy ogrodowe.

Latarnie

Takie lamy wymagają stabilnego osadzenia w gruncie, aby się nie przewróciły. Dlatego zadbajmy o betonowe fundamenty lub o odpowiednie uchwyty na podłożach z kostki.

Araneo

Firma Araneo jest stworzona przez grupę wysoko wykwalifikowanych ogrodników, specjalistów krajobrazu, którzy przywiązują dużą wagę do drobnych szczegółów. W wieloletnim doświadczeniu nasi pracownicy niezawodnie sprawiają, że ogrody pod naszą opieką wyglądają pięknie.

Skontaktuj się z nami

© 2018 Araneo. All Rights Reserved.