Jak pozbyć się niechcianego drzewa z działki?

Choć piękne, sporadycznie mogą utrudniać aranżację ogrodów oraz blokować światło słoneczne docierające do wnętrz. Drzewa - bo o nich mowa – można jednak usunąć z działki, należy jednak spełnić kilka określonych kryteriów. Jakich?

Usuwanie drzew zgodnie z prawem

Zgłoszenie chęci usunięcia drzewa z działki jest niezbędne wtedy, gdy obwód pnia na wysokości 5 cm od ziemi przekracza:

  • 80 cm dla drzew takich jak topola lub wierzba,
  • 65 cm dla drzew takich jak kasztanowiec zwyczajny oraz robinia akacjowa,
  • 50 cm dla pozostałych gatunków.

Zgłoszenia trzeba dokonać albo w urzędzie gminy, albo miasta, przekazując dokument stworzony samodzielnie lub według wzoru. Warto pamiętać także o tym, że w razie wykonania czynności bez zezwolenia, trzeba liczyć się z karą grzywny. Zdecydowanie warto więc poczekać na decyzję urzędu.

Profesjonalna wycinka drzewa

Jeśli zezwolenie zostało wydane, można przejść do wycinki. Niestety wcale nie jest to tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Chodzi bowiem nie tylko o kwestię narzędzi niezbędnych do tego celu, ale także o bezpieczeństwo. Dlatego też dostępne są takie usługi jak alpinistyczna wycinka drzew, dzięki którym zadanie to przejmują na siebie osoby uprawnione do wykonywania takich prac oraz mające niezbędne doświadczenie.

Taka usługa sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy korona drzewa zlokalizowana jest w trudnym oraz niebezpiecznym miejscu, a także na dużej wysokości.  Wówczas usunięcie drzewa z działki jest bardziej skomplikowane i taką czynność trzeba wykonywać etapami, aby nie doprowadzić do uszkodzenia okolicznego mienia. W tym celu fachowcy korzystają z przeznaczonych stricte do tego celu narzędzi, w tym lin, uprzęży, bloków na rozciąganie oraz przyrządów do przycinania gałęzi.

Pozbycie się niechcianego drzewa z działki w większości przypadków nie może być zrealizowane bez zezwolenia, a także bez współpracy z osobami, które czynność taką przeprowadzą bezpiecznie i skutecznie. Tego typu działalność wykonujemy również w naszej firmie, dlatego też serdecznie zachęcamy do kontaktu.

Araneo

Firma Araneo jest stworzona przez grupę wysoko wykwalifikowanych ogrodników, specjalistów krajobrazu, którzy przywiązują dużą wagę do drobnych szczegółów. W wieloletnim doświadczeniu nasi pracownicy niezawodnie sprawiają, że ogrody pod naszą opieką wyglądają pięknie.

Skontaktuj się z nami

© 2018 Araneo. All Rights Reserved.