Jak założyć ogródek?

Założenie ogródka to znakomity sposób na urządzenie działki. Dzięki niemu na terenie, który pozostawał niezagospodarowany, można stworzyć uporządkowaną przestrzeń posiadającą wiele zalet. Ogród cieszy oczy, pomaga się zrelaksować i odpocząć. A poza tym oprócz roślin ozdobnych można w nim hodować zioła, warzywa oraz krzaki owocowe.

Aby ogród służył zarówno pod względem estetycznym, jak i rekreacyjnym czy użytkowym, musi zostać w odpowiedni sposób zaprojektowany i wykonany.

Powstawanie ogródka krok po kroku

W trakcie projektowania ogrodu należy uwzględnić wiele czynników. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie roślin do warunków panujących w ogrodzie. Istotne znaczenie ma tu m.in. rodzaj podłoża i nasłonecznienie. Kwestie te mają bowiem decydujący wpływ na to, jak będą rozwijały się zasadzone w ogrodzie rośliny i jakich dokładnie zabiegów pielęgnacyjnych będą wymagały. Uwzględniając te kwestie, możemy tak zaplanować wybór gatunków do ogrodu, żeby przez cały rok kwitły kolejne rośliny. Dzięki temu nasz ogród przez cały sezon będzie atrakcyjny, zmienny, a przy tym niezwykle fascynujący i zachwycający bogactwem barw oraz różnorodnością form. Pamiętajmy, że ogród powinien być w całości traktowany jak żywy organizm.

Nie bez znaczenia przy projektowaniu ogrodu jest jego wielkość. Większą przestrzeń możemy podzielić na strefy przeznaczone do różnych aktywności i wydzielić rozległe rabaty kwiatowe. Ciekawym rozwiązaniem, które sprawdzi się również w przypadku mniejszych ogrodów, jest strefowe dobieranie roślin i odpowiednie ich piętrowanie.

Pamiętajmy jednak, że ogród to nie tylko rośliny. W projekcie warto uwzględnić kwestie związane z komunikacją i zaplanować np. układ ścieżek. Ponadto ważnym elementem aranżacji ogrodu są również elementy małej architektury, takie jak murki, oczka wodne, czy altanki. Urozmaicają one bowiem przestrzeń, łącząc w sobie walory użytkowe i estetyczne.

Samodzielne wykonanie nasadzeń i przeprowadzenie prac ziemnych może być nie lada wyzwaniem, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalistów specjalizujących się w projektowaniu i zakładaniu ogrodów. Nasza firma kompleksowo zajmie się zagospodarowaniem terenu zielonego i jego pielęgnacją, dzięki czemu ogród stanie się miejscem, w którym chętnie będziemy przebywać, korzystając z uroków otaczającej nas roślinności.

 

Araneo

Firma Araneo jest stworzona przez grupę wysoko wykwalifikowanych ogrodników, specjalistów krajobrazu, którzy przywiązują dużą wagę do drobnych szczegółów. W wieloletnim doświadczeniu nasi pracownicy niezawodnie sprawiają, że ogrody pod naszą opieką wyglądają pięknie.

Skontaktuj się z nami

© 2018 Araneo. All Rights Reserved.