Czy trawa z rolki to dobra alternatywa dla trawy z siewu?

Trawnik należy do elementu, który w terenach zieleni oraz przestrzeni miejskiej dominuje. Jest to związane z tym, że może on znaleźć praktycznie wszędzie zastosowanie. Doceniają go szczególnie właściciele domków jednorodzinnych i trudno w Polsce znaleźć dom, przy którym nie ma trawnika. Ten rodzaj zieleni nie tylko przyczynia się do dostarczania tlenu do powietrza, ale również znacząco obniża choćby jego temperaturę, dzięki czemu o wiele lepiej się oddycha na takim obszarze. Poza tym nie bez znaczenia są jego walory estetyczne. W betonowej aglomeracji nietrudno dostrzec zielone akcenty w postaci trawy między kostką brukową czy całych trawników przydomowych. Stanowi doskonałe zwieńczenie rabat kwiatowych, otoczenie drzew czy krzewów, ale również i gęsty trawnik sam w sobie stanowi niesamowitą atrakcję wizualną. Dlatego w żadnym projekcie domu nie brakuje tej formy zieleni.

Dbanie o trawnik

Jednak, aby trawnik był piękny, należy o niego dbać. Można to robić samemu lub zlecić firmie Araneo. Dbanie o trawnik nie ogranicza się jedynie do jego koszenia i podlewania. To najprzyjemniejsze części pielęgnacji. Warto pamiętać, że trawa jak każda inna roślina wymaga odpowiedniej gleby, więc jeśli trawnik siejemy na trudnym podłożu, wówczas co jakiś czas będzie trzeba ten obszar nawozić, aby utrzymał się długo w dobrej kondycji, a cała praca nie poszła na marne. Należy też pamiętać, że niekiedy pewne obszary trawnika będą usychać i będą się tworzyć puste place. Wówczas w tych miejscach będzie trzeba dosiać trawy. Jeśli chodzi o podlewanie, to jest ono szczególnie ważne w upalne i suche okresy, jednak najlepiej jest podlewać trawnik, nim słońce sięgnie zenitu, więc albo wczesnym rankiem, albo na wieczór, tak aby źdźbła trawy się niepoodparzały.

Trawnik z rolki

W przypadku ogródka domowego trawnik z siewu jest odpowiedni. Jednak kiedy chodzi o założenie trawnika na większym obszarze, a jednocześnie zależy nam na szybkim i dobrym efekcie, wówczas pojawia się o wiele lepszy sposób, jakim jest trawnik z rolki. Darń, czyli właśnie trawa na z rolki, to wcześniej zasiana, wypielęgnowana trawa, zebrana w duże rolki jeszcze z ziemią. Dzięki temu pozostaje ją tylko rozwinąć na danym obszarze, dopasować kolejne pasy, i cieszyć się efektem. W przypadku własnoręcznego siewu trzeba długo czekać na wygląd, który dzięki darni mamy od ręki. Jest to też dobre rozwiązanie dla tych, którzy za bardzo nie znają się na siewie, a chcieliby mieć piękny trawnik. Jest to więc dobra i wygodna alternatywa dla trawy z siewu, ponieważ gwarantuje od ręki doskonały efekt, który później pozostaje pielęgnować.

Odpowiednie nawadnianie

W przypadku zarówno trawnika z siewu, jak i trawnika z rolki, należy pamiętać zarówno o jego nawożeniu, jak i nawadnianiu. Jednak piękny trawnik wymaga sumiennego i systematycznego nawodnienia, co jest możliwe dzięki automatyzacji i zastosowaniu właściwego systemu nawadniania. Wyróżnia się dwa rodzaje – nadziemne, gdy po trawie prowadzone są węże doprowadzające wodę, oraz podziemne, gdy cały system jest zakopany pod ziemią. Oba rozwiązania mają plusy i minusy. System nadziemny należy rozkładać, po trawie są prowadzone węże mogące powodować jej odparzenia i uszkodzenia i wyglądają mało estetycznie, jednak nie wymaga przekopywania ziemi, ale pozwalają doprowadzić wodę wszędzie, a w przypadku uszkodzenia węża można łatwo zlokalizować miejsce usterki. System podziemny wymaga wcześniejszego przygotowania lub przekopania części trawnika, jest estetyczny, ale w przypadku uszkodzenia węża, wówczas pojawiają się pewne trudności z lokalizowaniem przecieku. Oba systemu możemy zaprogramować, dzięki czemu o danej godzinie zraszacze będą pracować we wcześniej ustalonej sekwencji. Postawienie na automatyczne nawodnienie oraz trawnik z rolki, pozwala na uzyskanie szybkich efektów, które praktycznie bez naszego udziału będą się utrzymywały. Nic jednak nie zaszkodzi co jakiś czas powierzyć trawnik specjalistom z branży.

Araneo

Firma Araneo jest stworzona przez grupę wysoko wykwalifikowanych ogrodników, specjalistów krajobrazu, którzy przywiązują dużą wagę do drobnych szczegółów. W wieloletnim doświadczeniu nasi pracownicy niezawodnie sprawiają, że ogrody pod naszą opieką wyglądają pięknie.

Skontaktuj się z nami

© 2018 Araneo. All Rights Reserved.